Zbiory dotyczące Włoch w Archiwum Historycznym Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”
Tym artykułem kończymy naszą serię prezentacji materiałów dotyczących różnych krajów ze zbiorów Archiwum Historycznego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Po przedstawieniu materiałów związanych z Australią, Belgią, Danią, Francją, Japonią, Niemcami, Norwegią, Szwajcarią, Szwecją, USA i Wielką Brytanią, skupiamy się na archiwaliach dotyczących Włoch.
Materiały dotyczące Włoch w Archiwum Historycznym Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” znajdują się w następujących zespołach i kolekcjach, m.in.:
- Biuro Koordynacyjne NSZZ „Solidarność” za granicą w Brukseli,
- Komitet Główny Banku Leków i Sprzętu Medycznego NSZZ „Solidarność”,
- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Warszawie – kolekcja materiałów NSZZ „Solidarność” i ugrupowań opozycyjnych,
- Kolekcja publikacji seryjnych i wydawnictw niezależnych.
Wśród prezentowanych skanów znajdują się wycinki prasowe z wizyty delegacji Solidarności w Watykanie i Rzymie (15–19 stycznia 1981), a także program pobytu w Rzymie Lecha Wałęsy (19–22 kwietnia 1989 roku). Przypominamy, że wcześniej na stronie Fundacji opublikowaliśmy skany materiałów dotyczących delegacji NSZZ „Solidarność” z Lechem Wałęsą do Rzymu (ze stycznia 1981 roku), której kulminacyjnym momentem było spotkanie z papieżem Janem Pawłem II w dniu 15 stycznia 1981 roku (link do artykułu).
W artykule prezentujemy również książki związane z tematyką włoską:
- Sebastian Labo, Zamach na papieża w świetle Fatimy i w cieniu jednej rewolucji – publikujemy okładkę książki oraz jej krótki fragment „Rzym i Włochy w obliczu tragedii”,
- Rufin Abramek, Zachariasz Jabłoński, Znaki Nadziei i Miłości. Jasna Góra-Rzym – udostępniamy okładkę tej pozycji.
Interesującym dokumentem jest także zaproszenie na koncert charytatywny na rzecz „Banku Leków”, który odbył się w Rzymie 24 maja 1982 roku z udziałem polskiego pianisty Marka Drewnowskiego.
Serdecznie zapraszamy do Czytelni Archiwum Historycznego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Przypominamy, że osoby zainteresowane korzystaniem z materiałów archiwalnych mogą kontaktować się z nami poprzez e-mail:
Spis zespołów i kolekcji archiwalnych dostępny jest na portalu „Szukaj w Archiwach” pod poniższym linkiem.
/Łukasz Grochowski, Archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”/