Genealogia Bukowskich herbu Jastrzębiec z Bukowca Małego – nowe, uzupełnione wydanie
Poniżej prezentujemy nowe, uzupełnione wydanie genealogii “BUKOWSCY herbu Jastrzębiec z Bukowca Małego” autorstwa Rafała Bukowskiego.
O Stefanie:
“Przywódcą Rodzeństwa z Głuchowa był Stefan. On zorganizował zjazd Rodzeństwa w Warszawie w 1935 roku, został tam wybrany na stanowisko prezesa „Kasy Samopomocy Rodzeństwa”, którą zreorganizował i przekształcił we „Wspólnotę Rodziny Bukowskich” w 1937 roku. Jako jedyny z „dynastii” rządców Bukowskich wybił się na dziedzica. Na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku był panem na włościach w Baninie koło Gdańska. Nazwa tego majątku, w tamtym czasie, występowała w dwóch wersjach: Banin i Banino. Po sprzedaży Banina w 1932 roku Stefan przeniósł się na stałe do Gdyni i zamieszkał w kupionym przez niego domu parterowym przy ul. Morskiej 134. (…) Gdynia na początku lat trzydziestych XX wieku dynamicznie się rozwijała. Stefan włączył się czynnie w ten rozwój, otwierając wraz z bratem Tadeuszem w 1931 roku przedsiębiorstwo handlowo – transportowe.”
O Adamie:
“Adam urodził się w majątku Piotrowo, parafia Białotarsk, gmina Rataje, w 1888 roku. (…) Podstawową edukację Adam rozpoczął w Głuchowie, do którego jego rodzice przeprowadzili się w 1897 roku. W Głuchowie podstawową naukę pobierały wszystkie, to znaczy jedenaścioro, dzieci Adama i Ignacji. Gimnazjum, do poziomu czterech klas, kończyło rodzeństwo w Grójcu. (…) Adam przeszedł kolejne szczeble, typu pomocnik gospodarczy, w karierze do samodzielnej posady rządcy. Jakimi majątkami zarządzał, brak wiadomości. (…) Adam jeszcze przed 1939 rokiem przeniósł się z rodziną do Gdyni-Orłowa. Podobnie jak młodsi bracia, otworzył własną firmę. Po 1 września 1939 roku, przymusowo wysiedlony z Gdyni, przeprowadził się z rodziną do Okopów k. Dorohuska, w woj. lubelskim.”
O Ignacji:
“Po ślubie panna młoda przeniosła się z Białotarska do domu męża w Piotrowie. Wraz z mężem i dziećmi zmieniała miejsce zamieszkania. Były to majątki: Techmany, Sierakówek, Gluchów, Jaktory. W Głuchowie dziadek był rządcą przez 20 lat. Pod koniec pobytu w Głuchowie Ignacja zachorowała. Wezwany z Grójca doktor Mazurkiewicz, cieszący się opinią dobrego lekarza, rozpoznał u Ignacji chorobę nowotworową. Informacja ta pochodzi od syna Ignacji, Witolda. Po przeprowadzeniu się dziadków z Głuchowa do majątku Jaktory stan zdrowia Ignacji pogorszył się. W połowie maja 1921 roku postanowiono przewieźć ją do szpitala do Warszawy. Tam lekarze wydali diagnozę: nowotwór złośliwy z przerzutami. Ze szpitala Ignacja nie wróciła do domu. Zmarła 26 czerwca 1921 roku w wieku 54 lat. Pochowana została w Warszawie na Powązkach.”
Plik do pobrania: Genealogia Bukowskich. Zapraszamy do lektury wydania 5.