Data/Czas
Date(s) - 19/09/2018 - 20/09/2018
16:30-16:45
Lokalizacja
Sala Balkonowa w Zarządzie Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”
Kategorie
Serdecznie zapraszamy gdańskich archiwistów społecznych, prywatnych i rodzinnych, a także pasjonatów historii i archiwistyki, kolekcjonerów archiwaliów, fotografii i nagrań, na warsztaty archiwalne pt. “Tajniki digitalizacji materiałów archiwalnych“, które odbędą się w dniach 19-20 września 2018 r. (część I – środa, część II – czwartek) w godzinach 16.30 – 18.45 w Zarządzie Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” przy ul. Wały Piastowskie 24 (Sala Balkonowa).
Digitalizacja polega na przekształceniu treści analogowej na cyfrową. Przekształcenie to oznacza, że nośnik treści będzie mógł być bezpiecznie przechowywany w magazynie archiwalnym. Dzięki temu materiał archiwalny nie będzie zbyt często używany, a treść prezentowana za pomocą jego cyfrowego wizerunku będzie mogła funkcjonować od nowa i być szeroko udostępniana przez archiwa oraz przetwarzana przez użytkowników. Digitalizację bowiem należy traktować jako wieloetapowy proces, który potrzebuje zachowania porządku i odpowiedniej kolejności.
Warsztaty skupione będą na zagadnieniach katalogu dobrych praktyk digitalizatora oraz standardach opisu metadanych:
- Organizacja procesu digitalizacji;
- Przygotowanie materiałów archiwalnych i sprzętu do digitalizacji;
- Digitalizacja materiałów aktowych, mikrofilmów, fotografii oraz nagrań dźwiękowych;
- Kontrola jakości kopii cyfrowych;
- Udostępnienie cyfrowych kopii użytkowych;
- Archiwizacja cyfrowych kopii wzorcowych.
Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale wymagana jest rejestracja: https://warsztatyarchiwalne4.evenea.pl.
Cykl warsztatów archiwalnych realizowany jest w ramach projektu “Zatrzymaj, zabezpiecz, przechowaj. Warsztaty archiwalne”, przygotowanego przez Fundacja im. Stanisława Flisa “Archiwa Pomorskie” wspólnie z gdańskim Oddziałem Stowarzyszenia Archiwistów Polskich.
Osoba prowadząca:
Łukasz Grochowski – absolwent historii i archiwistyki, obecnie doktorant na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego, archiwista Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” (organizator Międzynarodowego Dnia Archiwów, referent na konferencjach organizowanych przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych, Archiwa Państwowe, Instytut Pamięci Narodowej). Wiceprezes gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich, delegat na VII Powszechny Zjazd Archiwistów Polskich, autor publikacji z zakresu historii młynarstwa i archiwistyki. Uwielbia grę w szachy.
Informujemy, iż Państwa dane (imię i nazwisko oraz email) usuwane są z elektronicznego formularza zgłoszeniowego niezwłocznie po zakończeniu warsztatów.