Data/Czas
Date(s) - 28/03/2020
09:30-14:00
Lokalizacja
Nadbałtyckie Centrum Kultury
Kategorie
UWAGA!
Szanowni Państwo, zmuszeni zaistniałą sytuacją epidemiologiczną i atmosferą zagrożenia podjęliśmy decyzję o odwołaniu naszej konferencji. Nie odbędzie się ona w planowanym terminie 28 marca br., ale gdy tylko będzie to możliwe, podamy Państwu nowy, bezpieczny termin naszego wydarzenia.
Pozostańmy w zdrowiu.
…………
Zapraszamy na konferencję z cyklu “Przyszłość pamięci. Archiwa społeczne na Pomorzu”
Serdecznie zapraszamy archiwistów społecznych, prywatnych i rodzinnych, a także pasjonatów historii i archiwistyki, kolekcjonerów archiwaliów, fotografii i nagrań na IV konferencję z cyklu “Przyszłość pamięci. Archiwa społeczne na Pomorzu” pt. “Pójdź, dziecię! ja Cię uczyć każę! Świadectwa życia szkolnego na Pomorzu”, która odbędzie się w dniu 28 marca 2020 r. (sobota) w godzinach 09.30 – 14.00 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku (Nadbałtyckie Centrum Kultury, ul. Korzenna 33/35).
Konferencja organizowana jest przez Fundację im. Stanisława Flisa “Archiwa Pomorskie” wspólnie z gdańskim Oddziałem Stowarzyszenia Archiwistów Polskich. Partnerami są Nadbałtyckie Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Archiwum Państwowego w Gdańsku.
To już czwarta konferencja z cyklu “Przyszłość pamięci. Archiwa społeczne na Pomorzu”! Tematem przewodnim konferencji, której tytuł (Pójdź, dziecię! ja Cię uczyć każę!) zaczerpnęliśmy z wiersza Marii Konopnickiej “Przed sądem”, jest historia szkolnictwa na Pomorzu w oparciu o materiały zachowane w archiwach społecznych, prywatnych i szkolnych. Nasze spotkania kierowane są do organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, osób prywatnych i innych podmiotów prowadzących archiwa społeczne lub rodzinne.
Program konferencji
- Powitalna kawa (9:30-10:00)
- Część I (10:00-12:00):
-
- dr Monika Płuciennik (Stowarzyszenie Archiwistów Polskich), Iwona Flis (Fundacja im. Stanisława Flisa “Archiwa Pomorskie”): Powitanie gości, słowo wstępne.
- Anna Siekierska, Uniwersytet Gdański: Gdyńskie szkoły powszechne w latach 1945-1956.
- dr Jacek Rześniowiecki, VLO w Gdańsku: Szkoła od zawsze. V Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku – Oliwie.
- Katarzyna Szczepańska, SP 45 w Gdańsku: Szkoła w czasach PRL-u. Z archiwum Szkoły Podstawowej nr 45 w Gdańsku.
- dr Jacek Górski, Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku: Jak rodziła się “Solidarność” w jednej z gdańskich podstawówek.
-
- Przerwa kawowa (12:00-12:20)
- Część II (12:20-14:30):
-
- Andrzej Ługin, Gdańsk Strefa Prestiżu: Świadectwa szkolne ze szkół gdańskich i pomorskich.
- Mariusz Momont, Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne: Nauczyciele, uczniowie i szkoły II RP – materiały źródłowe do projektu Lista Szkolna.
- dr hab. inż. arch. Jakub Szczepański, prof. Politechniki Gdańskiej: Politechnika Lwowska i Politechnika Gdańska – ciągłość tradycji.
- dr Monika Płuciennik, Uniwersytet Gdański: Co kryje archiwum szkoły wyższej? 50 lat Uniwersytetu Gdańskiego.
-
- Podsumowanie i dyskusja (13:40-14:00)
Udział w konferencji jest bezpłatny. Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem: https://przyszloscpamieci2020.evenea.pl/.
Informujemy, że Państwa dane zostaną usunięte z elektronicznego formularza zgłoszeniowego niezwłocznie po zakończeniu konferencji. Prosimy też zapoznać się z klauzulą informacyjną dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Serdecznie zapraszamy!